4 noiembrie 2015
Organizatori: Ministerul Educaţiei şi Asociația Bibliotecarilor din Republica Moldova Secțiunile Biblioteci Universitare și Biblioteci Specializate
Gazda evenimentului: Biblioteca Centrală a Universității de Stat din Moldova
Participanți: 30 de instituții (instituții de stat și private), 77 de bibliotecari
Bucurându-se de o largă participare națională, conferința noastră a propus teme relevante privind provocările bibliotecilor în contextul învățământului modern.
Cuvântul de salut al viceministrului Educației Nadia Cristea a fost unul de substanță, care a cuprins referința specială la inteligența și munca perseverentă a bibliotecarului, la statutul special al bibliotecarului de cadru didactic auxiliar, la provocările secolului.
De asemenea, invitatul special - prorectorul Universității de Stat din Moldova, Otilia Dandara, a remarcat importanța bibliotecarului universitar în circuitul infornațional și formarea profesională continuă.
Startul reușit al sesiunii de cominicări l-a dat președintele ABRM, Mariana Harjevschi, cu titlul Provocările generației Millennials pentru biblioteci.
Prin intermediul a șapte comunicări consistente, conferința a oferit șansa de a afla ultimele realizări din domeniu, dar și de a puncta idei pentru viitor.
Cu utilizarea tehnologiilor de vârf au avut loc două prezentări: echipamente RFID și Baza de date Euromonitor.
Un moment propice a fost să felicităm colegii de la două instituții (Biblioteca Științifică a Universității Pedagogice de Stat „Ion Creangă” și Biblioteca Științifică Medicală USMF „Nicolae Testemițanu”) cu ocazia aniversărilor de 75 și respectiv 70 de ani.