Ministerul Educației și Cercetării

Guvernul Republicii Moldova
A A A

Informaţii de contact :

Adresa:
        Piaţa Marii Adunări Naţionale nr. 1
    Casa Guvernului
  MD-2033 Chişinău
   Republica Moldova 

Tel. anticameră: +373 (0) 22 25 01 34

 cancelaria@mec.gov.md

 



LISTA DE  TELEFOANE

Nr. d/o

Numele Prenumele

Funcția

Nr. de telefon

e-mail

Conducerea Ministerului

1

Topală Anatolie

Ministru

25 01 34

anatolie.topala@mec.gov.md

2

 Velișco Nadejda

Secretar general al ministerului

 23 32 83

nadejda.velisco@mec.gov.md 

3

 Rusu Galina

Secretar de stat

25 05 88

galina.rusu@mec.gov.md 

4

  

Secretar de stat

23 34 33

 

5

Cazacu-Țigaie Adriana

Secretar de stat

23 34 22

 adriana.cazacu@mec.gov.md

6

 

 

 

 

Cabinetul Ministrului

7

 Elena Junghietu

șef al cabinetului ministrului

23 34 46

elena.junghietu@mec.gov.md 

8

 Tiron Ștefan

consilier

23 34 46 

stefan.tiron@mec.gov.md 

9

 Elena Malanici

asistent

25 01 34

       elena.malanici@mec.gov.md

Direcția analiză, monitorizare și evaluare a politicilor

10

 

șef Direcție

23 26 80

 

11

Pavlov Ludmila

șef adjunct Direcție

23 24 15

ludmila.pavlov@mec.gov.md

12

Bezu Angelina 

consultant principal

23 37 66

angela.bezu@mec.gov.md

13

Gavriliță Galina

consultant principal

23 34 02

galina.gavrilita@mec.gov.md

14

 Țurcan Elena

consultant superior

23 80 61

elena.turcan@mec.gov.md

15

 

consultant superior

23 38 82

 

16

Vovcenco Victoria 

consultant

23 80 61

victoria.vovcenco@mec.gov.md 

Serviciul politici în domeniul relații interetnice

17

 

șef Serviciu

23 85 39

 

18

Belanciuc Iulia

consultant principal

23 38 82

iulia.belanciuc@mec.gov.md

Serviciul audit intern

19

Gînu Andrei

Auditor intern principal

54 23 19

andrei.ginu@mec.gov.md

Serviciul probleme speciale

20

 

consultant principal

 

 

Direcția învățământ general

21

Crudu Valentin

șef Direcţie

23 34 60

valentin.crudu@mec.gov.md

22

Goraş Mariana

șef adjunct Direcţie

23 32 12

mariana.goras@mec.gov.md

23

Gaiciuc Valentina

consultant principal

23 33 83

valentina.gaiciuc@mec.gov.md

24

Nikitcenko Ala

consultant principal

23 34 15

ala.nikitcenko@mec.gov.md

25

Pagânu Victor

consultant principal

23 36 87

victor.paginu@mec.gov.md

26

Lungu Corina

consultant principal

23 24 72

corina.lungu@mec.gov.md

27

Marț Viorica

consultant principal

23 38 97

viorica.mart@mec.gov.md

28

Tîrsînă Daniela

consultant principal

23 46 23

Daniela.tirsina@mec.gov.md

29

Ceapa Valentina

consultant principal

23 22 84

valentina.ceapa@mec.gov.md

30

Prisacaru Angela

consultant principal

23 27 85

angela.prisacaru@mec.gov.md

31

Vrânceanu Maria

consultant principal

23 71 97

maria.vranceanu@mec.gov.md

Direcția învățământ profesional tehnic

32

Gîncu Silviu

șef Direcție

23 33 51

silviu.gincu@mec.gov.md

33

Rusnac-Frăsîneanu Magdalena

consultant principal

23 27 22

magdalena.rusnac@mec.gov.md

34

Plamadeala Valentina

consultant principal

21 03 77

valentina.plamadeala@mec.gov.md

35

Guitu Carolina

consultant principal

27 75 08

carolina.guitu@mec.gov.md 

36

 

consultant superior

 

 

37

Ceban Eudochia

consultant

23 57 37 

eudochia.ceban@mec.gov.md

Direcția politici în domeniul învățământului superior

38

 

șef Direcție

 

 

39

Usaci Doina

șef interimar Direcție

23 32 13

doina.usaci@mec.gov.md

40

 

 

 

 

41

Parhomenco Lilia

consultant principal

23 21 07

lilia.parhomenco@mec.gov.md

42

Andronic Arcadii

consultant superior

23 57 33

arcadii.andronic@mec.gov.md

Direcția politici în domeniul cercetării și inovării

43

Onofrei Aliona

șef interimar Direcție

23 44 49

aliona.onofrei@mec.gov.md

44

Rusnac Alisa

consultant principal

21 27 01

alisa.rusnac@mec.gov.md

45

Tretiacov Olga

consultant principal

21 27 01

olga.tretiacov@mec.gov.md

 

 

consultant principal

21 27 01

 

46

 

consultant principal

23 27 46

 

47

Vacarenco Iulia

consultant principal

23 44 49

iulia.vacarenco@mec.gov.md

Direcția cadrul național al calificărilor

48

Gherștega Tatiana

șef Direcție

21 03 78

tatiana.gherstega@mec.gov.md

49

Condruc Viorica

consultant principal

23 45 00

viorica.condruc@mec.gov.md

50

Isac Rodica

consultant principal

27 75 69

rodica.isac@mec.gov.md

51

Sava Nadejda

consultant superior

27 75 69

nadejda.sava@mec.gov.md

52

Gurmuzachii Ludmila

consultant

27 75 69

ludmila.gurmuzachii@mec.gov.md

Direcția tineret

53

Marin Marcel

șef Direcție

82 08 50

marcel.marin@mec.gov.md

54

Macarenco Larisa

consultant principal

82 08 66

larisa.macarenco@mec.gov.md

55

Dumbrăveanu Aliona

consultant principal

82 08 59

aliona.dumbraveanu@mec.gov.md

56

 

consultant superior

82 08 65

 

57

Stegarescu Lucia 

consultant

82 08 65 

lucia.stegarescu@mec.gov.md

Direcția sport

58

Mutruc Petru

șef Direcție

25 04 97

petru.mutruc@mec.gov.md

59

Iacub Ion

consultant principal

25 04 59

ion.iacub@mec.gov.md

60

Onică Vasile

consultant principal

21 03 62

vasile.onica@mec.gov.md

61

Mironov Liviu

consultant superior

27 74 64

liviu.mironov@mec.gov.md

62

Bugu Mariana

consultant

27 74 64

mariana.bugu@mec.gov.md

Serviciul învățare pe tot parcursul vieții

63

 Baleca Marcelina

șef Serviciu 

23 27 21

marcelina.baleca@mec.gov.md 

64

 Buimestru Lilia

consultant principal

23 22 07

lilia.buimestru@mec.gov.md 

65

Luca Ala

consultant principal

23 22 07

ala.luca@mec.gov.md

Direcția management instituțional

66

Sobari Ion 

șef Direcție

 

ion.sobari@mec.gov.md 

Secția resurse umane

67

Ghenciu Nicolae

șef Secție

23 27 62

nicolae.ghenciu@mec.gov.md

68

Bostan Angela

consultant principal

23 35 64

angela.bostan@mec.gov.md

69

Melenciuc Raisa

consultant superior

23 33 20

raisa.melenciuc@mec.gov.md

70

Zubatîi Veronica

specialist principal

23 48 38

veronica.zubatii@mec.gov.md

Secția financiar-administrativă

71

Soga Olga

șef Secție/ Contabil șef

21 07 74

olga.soga@mec.gov.md

72

Frunze Tamara

consultant principal

23 32 01

tamara.frunze@mec.gov.md

73

Balan Rita

consultant principal

23 30 76

rita.balan@mec.gov.md

74

Calciu Alina 

consultant principal

23 22 49

alina.calciu@mec.gov.md  

75

Țurcanu Alina

consultant principal

23 39 74

alina.turcan@mec.gov.md

76

Grozav Mariana 

consultant principal

23 33 50

mariana.grozav@mec.gov.md

77

Spînu Tatiana

consultant principal

23 43 38

tatiana.spinu@mec.gov.md

78

Iacunina Tatiana

consultant superior

23 85 40

tatiana.iacunina@mec.gov.md

79

Brașoveanu Silvia

consultant superior

23 40 24

silvia.brasoveanu@mec.gov.md

80

Abașev Eugeniu

consultant superior

27 74 76

eugen.abasev@mec.gov.md

81

 

consultant superior

23 37 73

 

Serviciul tehnologiei informației și comunicațiilor

82

 

șef Serviciu

 

 

83

Musienco Victoria

consultant principal

23 27 07

victoria.musienco@mec.gov.md

 

 

specialist principal

 

 

Secția managementul documentelor

84

Popovici Felicia

șef Secție

23 35 60

 

85

 

inspector superior controlul asupra executării hotărârilor

23 35 60

 

86

Grigorev Valentina

Gamurari Lilia

inspector asupra executării hotărârilor

( arhiva)

23 27 80

 

Secția juridică

87

Braguța Rodica

șef Secție

 

rodica.braguta@mec.gov.md

88

Berghi Ana

consultant superior

23 36 78

ana.berghi@mec.gov.md

89

Galan Doina-Cezara

consultant

27 50 55

doina.cezara.galan@mec.gov.md

Serviciul informare și comunicare cu mass media

90

 

șef interimar Serviciu

 

 

91

 Viorica Pistrui

consultant

 23 27 05

 viorica.pistrui@mec.gov.md