Ministerul Educației și Cercetării

Guvernul Republicii Moldova
A A A
Victorie pentru Republica Moldova! Serghei Tarnovschi aduce prima medalie la Jocurile Europene de la Cracovia-Malopolska!
24/06/2023 - 16:48

Serghei Tarnovschi, sportivul de top al Centrului Sportiv de Pregătire a Loturilor Naționale la caiac-canoe, a adus Republicii Moldova prima medalie la Jocurile Europene de la Cracovia-Malopolska.

Serghei, este Maestru Emerit al Sportului, a câștigat medalia de bronz la proba de canoe sprint la distanța de 500 de metri, confirmând din nou reputația sa de campion de necontestat. El a înregistrat un timp remarcabil de 1 minut 46 de secunde și 460 de milisecunde.

Sportivul nostru a fost devansat doar de cehul Martin Fuksa, care a terminat cursa în 1:45.462, și de românul Cătălin Chirilă, cu un timp de 1:46.460. Această competiție a pus în evidență cât de strânsă este lupta pentru supremație în acest sport, dar Serghei a dovedit încă o dată că este unul dintre cei mai buni.

Ministerul Educației și Cercetării adresează felicitări lui Serghei Tarnovschi și antrenorii săi pentru acest rezultat impresionant. Reușita lor înseamnă recunoaștere la nivel internațional pentru Republica Moldova.