Ministerul Educației și Cercetării

Guvernul Republicii Moldova
A A A

Informaţii de contact :

Adresa:
        Piaţa Marii Adunări Naţionale nr. 1
    Casa Guvernului
  MD-2033 Chişinău
   Republica Moldova 

Tel. anticameră: +373 (0) 22 25 01 34

 cancelaria@mec.gov.md

 



LISTA DE  TELEFOANE

Nr. d/o

Numele Prenumele

Funcția

Nr. de telefon

e-mail

Conducerea Ministerului

1

Topală Anatolie

Ministru

25 01 34

anatolie.topala@mec.gov.md

2

 Velișco Nadejda

Secretar general al ministerului

 23 32 83

nadejda.velisco@mec.gov.md 

3

 Cazacu-Țigaie Adriana

Secretar de stat

23 34 22

adriana.cazacu@mec.gov.md 

4

Rusu Galina  

Secretar de stat

25 05 88

 galina.rusu@mec.gov.md

5

Gurin Sergiu

Secretar de stat

 

 sergiu.gurin@mec.gov.md

6

 Cuciureanu Gheorghe

 Secretar de stat

23 24 43 

gheorghe.cuciureanu@mec.gov.md 

Cabinetul Ministrului

7

 Elena Junghietu

șef al cabinetului ministrului

23 34 46

elena.junghietu@mec.gov.md 

8

 Tiron Ștefan

consilier

23 34 46 

stefan.tiron@mec.gov.md 

9

 Elena Malanici

asistent

25 01 34

       elena.malanici@mec.gov.md

Direcția analiză, monitorizare și evaluare a politicilor

10

Pavlov Ludmila 

șef Direcție

23 24 15

 ludmila.pavlov@mec.gov.md

11

Bezu Angelina 

consultant principal

23 37 66

angela.bezu@mec.gov.md

12

Gavriliță Galina

consultant principal

23 34 02

galina.gavrilita@mec.gov.md

13

 Țurcan Elena     consultant          superior  23 80 61           elena.turcan@mec.gov.md

14

    Vovcenco                Victoria       consultant

23 80 61

victoria.vovcenco@mec.gov.md

Serviciul politici în domeniul relații interetnice

 

       

Serviciul audit intern

15

Gînu Andrei

Auditor intern principal

54 23 19

andrei.ginu@mec.gov.md

Serviciul probleme speciale

 

 

 

 

 

Direcția învățământ general

16

Crudu Valentin

șef Direcţie

23 34 60

valentin.crudu@mec.gov.md

17

Goraş Mariana

șef adjunct Direcţie

23 32 12

mariana.goras@mec.gov.md

18

Gaiciuc Valentina

consultant principal

23 33 83

valentina.gaiciuc@mec.gov.md

19

Nikitcenko Ala

consultant principal

23 34 15

ala.nikitcenko@mec.gov.md

20

Pagânu Victor

consultant principal

23 36 87

victor.paginu@mec.gov.md

21

Lungu Corina

consultant principal

23 24 72

corina.lungu@mec.gov.md

22

Marț Viorica

consultant principal

23 38 97

viorica.mart@mec.gov.md

23

Tîrsînă Daniela

consultant principal

23 46 23

Daniela.tirsina@mec.gov.md

24

Ceapa Valentina

consultant principal

23 22 84

valentina.ceapa@mec.gov.md

25

Prisacaru Angela

consultant principal

23 27 85

angela.prisacaru@mec.gov.md

26

Vrânceanu Maria

consultant principal

23 71 97

maria.vranceanu@mec.gov.md

Direcția învățământ profesional tehnic

27

Gîncu Silviu

șef Direcție

23 33 51

silviu.gincu@mec.gov.md

28

Rusnac-Frăsîneanu Magdalena

consultant principal

23 27 22

magdalena.rusnac@mec.gov.md

29

Plamadeala Valentina

consultant principal

21 03 77

valentina.plamadeala@mec.gov.md

30

Guitu Carolina

consultant principal

27 75 08

carolina.guitu@mec.gov.md 

31

Ceban Eudochia

consultant

23 57 37 

eudochia.ceban@mec.gov.md

Direcția politici în domeniul învățământului superior

32

Usaci Doina 

șef Direcție

 23 32 13

doina.usaci@mec.gov.md 

33

Parhomenco Lilia

consultant principal

23 21 07

lilia.parhomenco@mec.gov.md

34

Andronic Arcadii

consultant superior

23 57 33

arcadii.andronic@mec.gov.md

Direcția politici în domeniul cercetării și inovării

35

Onofrei Aliona

șef interimar Direcție

23 44 49

aliona.onofrei@mec.gov.md

36

Rusnac Alisa

consultant principal

21 27 01

alisa.rusnac@mec.gov.md

37

Tretiacov Olga

consultant principal

21 27 01

olga.tretiacov@mec.gov.md

38

Vacarenco Iulia

consultant principal

23 44 49

iulia.vacarenco@mec.gov.md

Direcția cadrul național al calificărilor

39

Gherștega Tatiana

șef Direcție

21 03 78

tatiana.gherstega@mec.gov.md

40

Condruc Viorica

consultant principal

23 45 00

viorica.condruc@mec.gov.md

41

Isac Rodica

consultant principal

27 75 69

rodica.isac@mec.gov.md

42

Sava Nadejda

consultant superior

27 75 69

nadejda.sava@mec.gov.md

43

Gurmuzachii Ludmila

consultant

27 75 69

ludmila.gurmuzachii@mec.gov.md

Direcția tineret

44

Marin Marcel

șef Direcție

82 08 50

marcel.marin@mec.gov.md

45

Macarenco Larisa

consultant principal

82 08 66

larisa.macarenco@mec.gov.md

46

Dumbrăveanu Aliona

consultant principal

82 08 59

aliona.dumbraveanu@mec.gov.md

47

Stegarescu Lucia 

consultant

82 08 65 

lucia.stegarescu@mec.gov.md

Direcția sport

48

Mutruc Petru

șef Direcție

25 04 97

petru.mutruc@mec.gov.md

49

Iacub Ion

consultant principal

25 04 59

ion.iacub@mec.gov.md

50

Onică Vasile

consultant principal

21 03 62

vasile.onica@mec.gov.md

51

Mironov Liviu

consultant superior

27 74 64

liviu.mironov@mec.gov.md

52

Bugu Mariana

consultant

27 74 64

mariana.bugu@mec.gov.md

Serviciul învățare pe tot parcursul vieții

53

 Baleca Marcelina

șef Serviciu 

23 27 21

marcelina.baleca@mec.gov.md 

54

 Buimestru Lilia

consultant principal

23 22 07

lilia.buimestru@mec.gov.md 

55

Luca Ala

consultant principal

23 22 07

ala.luca@mec.gov.md

Direcția management instituțional

56

Sobari Ion 

șef Direcție

 54 23 19

ion.sobari@mec.gov.md 

Secția resurse umane

57

Ghenciu Nicolae

șef Secție

23 27 62

nicolae.ghenciu@mec.gov.md

58

Bostan Angela

consultant principal

23 35 64

angela.bostan@mec.gov.md

59

Melenciuc Raisa

consultant superior

23 33 20

raisa.melenciuc@mec.gov.md

60

Zubatîi Veronica

specialist principal

23 48 38

veronica.zubatii@mec.gov.md

Secția financiar-administrativă

61

Soga Olga

șef Secție/ Contabil șef

21 07 74

olga.soga@mec.gov.md

62

Frunze Tamara

consultant principal

23 32 01

tamara.frunze@mec.gov.md

63

Balan Rita

consultant principal

23 30 76

rita.balan@mec.gov.md

64

Calciu Alina 

consultant principal

23 31 17

alina.calciu@mec.gov.md  

65

Țurcanu Alina

consultant principal

23 39 74

alina.turcan@mec.gov.md

66

Grozav Mariana 

consultant principal

23 33 50

mariana.grozav@mec.gov.md

67

Spînu Tatiana

consultant principal

23 43 38

tatiana.spinu@mec.gov.md

68

Iacunina Tatiana

consultant superior

23 85 40

tatiana.iacunina@mec.gov.md

69

Brașoveanu Silvia

consultant superior

23 40 24

silvia.brasoveanu@mec.gov.md

70

Abașev Eugeniu

consultant superior

27 74 76

eugen.abasev@mec.gov.md

Serviciul tehnologiei informației și comunicațiilor

71

Musienco Victoria

consultant principal

23 27 07

victoria.musienco@mec.gov.md

Secția managementul documentelor

72

Popovici Felicia

șef Secție

23 35 60

 felicia.popovici@mec.gov.md

73

      Mihalachi              Natalia

inspector superior 

23 35 60

 natalia.mihalachi@mec.gov.md

74

Grigorev Valentina

Gamurari Lilia

inspector asupra executării hotărârilor

( arhiva)

23 27 80

 

Secția juridică

75

Braguța Rodica

șef Secție

 23 36 78

rodica.braguta@mec.gov.md

76

Berghi Ana

consultant superior

23 36 78

ana.berghi@mec.gov.md

Serviciul informare și comunicare cu mass media

77

 Viorica Pistrui

consultant

 23 27 05

 viorica.pistrui@mec.gov.md