Ministerul Educației și Cercetării

Guvernul Republicii Moldova
A A A
Sportiva Ecaterina Păduraru a obținut medalia de bronz la Campionatul European de Taekwondo ITF
02/05/2023 - 16:37

Lotul Național de Taekwondo ITF a participat la Campionatul European de Taekwon-Do ITF, desfășurat la Cluj, România. Cei 15 sportivi care au reprezentat Republica Moldova la competiție sunt premianți la Campionatele precedente și din debutanți – juniori.

Medalia de bronz a fost obținută de Ecaterina Păduraru la proba Sparring Seniori categoria +75 kg. Anterior, sportiva a obținut medalia de argint la Cupa Mondială din Budapesta, 2016 și medalia de bronz la Cupa Europeană din Sofia, 2022.

Rezultatele obținute se datorează atât muncii și dedicației sportivei, cât și echipei de antrenori – Ion Postu, Gheorghe Ribakov, Ivan Iliev, Valeriu Tolstogan, Oleg Spînu.

Ministerul Educației și Cercetării adresează felicitări sportivilor și antrenorilor, urându-le mult succes și noi victorii.