Ediția din anul curent a Campionatului Republicii Moldova la Lupte greco-romane, Lupte libere și Lupte feminine la categoria de vârstă U15 s-a desfășurat în perioada 18-19 mai 2023, la Universitatea de Stat de Educație Fizică și Sport din Chișinău și a întrunit circa 450 de sportivi și sportive din toate raioanele țării. Campionatul are drept scop selectarea sportivilor pentru participare la Campionatul European din anul 2023.
Prezent la deschiderea oficială a evenimentului, secretarul de stat în domeniul tineretului și sportului Sergiu Gurin a transmis un mesaj de încurajare luptătorilor, dorindu-le mult curaj și perseverență în drumul lor către noi performanţe.
Organizarea acestei competiții a fost posibilă cu sprijinul financiar al Ministerului Educației și Cercetării.