La începutul întrevederii, ministrul educa?iei, Mihail Şleahtiţchi, a făcut o succintă trecere în revistă a relaţiilor de colaborare, care s-au stabilit în ultimii ani între Consiliul Europei şi Ministerul Educaţiei.
În aceiaşi ordine de idei, s-a menţionat că, la nivelul învăţămîntului superior, cele mai multe activităţi realizate în colaborare cu Consiliul Europei se referă la implementarea Procesului de la Bologna (organizarea de seminare/traininguri/conferinţe, elaborarea şi propunerea spre implementare a materialelor metodice, ghiduri etc).
În cadrul discuţiilor, viceministra Loretta Handrabura, responsabilă de învăţămîntul secundar profesional şi cel superior, a prezentat priorităţile de reformă pe direcţiile menţionate, evidenţiind în special: necesitatea expertizării internaţionale a Cadrului Naţional al Calificărilor în domeniul învăţămîntului universitar; crearea Agenţiei de Asigurare a Calităţii; elaborarea Cadrului Naţional al calificărilor în domeniul învăţămîntului vocaţional; fortificarea capacităţilor instituţionale ale Centrului Republican de Formare Profesională.
Urmare a discuţiilor, reprezentantul Consiliului Europei, dl Ulvi Akhundlu, a asigurat că va interveni către Secretariatul Consiliului Europei, în vederea obţinerii asistenţei solicitate.