Ministrul Educației, Maia Sandu, a discutat vineri, 4 ianuarie curent, prin intermediul unei video-conferințe, cu președinții consiliilor raionale și cu șefii direcțiilor de Învățămînt, Tineret și Sport din republică.
La ședința video, autoritățile publice raionale au informat ministerul despre nivelul de pregătire a instituțiilor de învățămînt pentru gestionarea bugetelor, în contextul aplicării de la 1 ianuarie curent a noii metodologii de finanțare a instituțiilor de învățămînt primar și secundar general.
În toate cazurile, reprezentanții administrației publice raionale au prezentat asigurări privind buna funcționare a școlilor, începînd cu semestrul II de studii. Problemele care țin de semnarea contractelor cu prestatorii de servicii și bunuri vor fi soluționate pînă la sfîrșitul acestei luni.
În cadrul video-conferinței s-a comunicat și despre necesitatea asigurării autobuzelor școlare cu anvelope de iarnă.