Ministerul Educației și Cercetării

Guvernul Republicii Moldova
A A A
Lotul național la Triatlon Forță, powerlifting a obținut 13 medalii la Campionatul European
03/05/2023 - 10:50

11 medalii de aur și două de argint au obținut sportivii lotului național al Republicii Moldova în cadrul Campionatului European la Triatlon Forță, powerlifting. Competiția s-a desfășurat în perioada 29-30 aprilie 2023 în orașul Autun, Franța. Țara noastră s-a clasat pe locul II în clasamentul pe echipe, fiind surclasată doar de gazda competiției - Franța. Doi sportivi din lotul național -  Alexandru Croitoru și Nicolaus Știrbu, au obținut câte două medalii - aur și argint. Totodată, Alexandru Croitoru a stabilit două recorduri europene în cadrul celor trei probe ale competiției. Un alt sportiv, Roman Caisîn, a ocupat locul întâi la categoria tineret.

Medaliile de aur au fost obținute de Adrian Vasilov, Sofia Gnatiuc, Iustina Russu, Iurie Țapu, Vladislav Muntean, Marius Rotaru, Cristian Samatiuc, Alexandru Croitoru, Roman Caisîn, Vasile Beșliu, Ion Dobrea.

Participarea la competiție a fost posibilă datorită sprijinului financiar al Ministerului Educației și Cercetării, iar sportivii și antrenorii vor beneficia de premii bănești oferite de către Minister.

Ministerul Educației și Cercetării adresează felicitări sportivilor, antrenorilor și Federației de Triatlon Forță, urându-le mult succes și noi victorii!