Forumul Național pentru Sănătate cu genericul ”O Moldovă Sănătoasă: politici, realizări și oportunități” se desfășoară la Chișinău. În discuții a fost abordată cooperarea intersectorială în eficientizarea serviciilor de sănătate și fortificarea continuă a sănătății populației. Ministerul Educației a fost reprezentat la for de viceministra Educației, Loretta Handrabura.
Viceministra a vorbit despre promovarea educației pentru un mod sănătos de viață,
care începe de la treapta preșcolară, printr-o curricula modernizată în anul 2010 și continuînd cu treptele învățămîntului obligatoriu, secundar-profesional și superior.
Demersul educării modului sănătos de viață ca valoare personală și socială se regăsește în conținutul unor discipline obligatorii precum ar fi: Educația moral-spirituală, Biologia, Educația civică, Educația fizică, Dirigenția. Acesta este fortificat și prin intermediul demersului disciplinelor opționale, a menționat viceministra Handrabura.
Mai multe informații de ordin curent la acest subiect se regăsesc în prezentarea viceministrei, Loretta Handrabura: