Vizita în teritoriu a ministrului Educației și Cercetării Anatolie Topală s-a încheiat la instituțiile de învățământ din orașul Ocnița, și anume la: Liceul Teoretic ,,Gheorghe Biruitorul”, Liceul Teoretic „Mihail Sadoveanu” și Școala sportivă Ocnița.
Ministrul a apreciat proiectele educaționale derulate în instituțiile de învățământ, felicitând, totodată, cadrele didactice pentru rezultatele constant bune, pe care le înregistrează elevii și profesorii.
Ministrul a discutat atât cu conducătorii, cât și cu angajații despre acțiunile pe care trebuie să le întreprindă, pentru a menține și îmbunătăți activitatea instituțiilor. În cadrul rundei de întrebări-răspunsuri, cei prezenți la discuții au menționat necesitatea atragerii, motivării, încurajării și menținerii în sistem a tinerilor specialiști, consolidării bazei materiale, stimulării cadrelor didactice de a-și perfecționa cunoștințele, în special, cele digitale etc.
La final, Anatolie Topală le-a solicitat profesorilor să promoveze în continuare prin activitatea lor creșterea nivelului de educație și cultură, transmițându-le copiilor cunoștințe, exprimându-și convingerea că toți cei încadrați în sistemul de învățământ se vor implica plenar, fiecare la locul său de muncă, pentru a asigura un mediu propice pentru studii și activități.